top of page
  • modernabilisim

Modern Yerli Malı Haftası

Güncelleme tarihi: 2 Mar 2021

Şimdi iş hayatında tecrübeli sayılanlar çocukken Türkiye kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri olduğu söylenirdi. Yine o dönemlerde okullarda yerli malı haftası kutlanır, buğdayımız, fındığımız, üzümümüz, domatesimiz övülür çocuk aklımıza yerli yemişlerimizi seçmenin fazileti aşılanırdı. Hala alışverişe gittiğimde muzun, bademin yerlisini tercih etmemin sebebi o günlere dayanıyor olabilir.


Ancak gıda dışında hemen her alanda ürünün yabancı olması makbul görülürdü. Televizyonun radyonun, sigaranın yerlisi zaten kalitesiz kabul edilir, manifaturacı kumaşının, kırtasiyeci kaleminin ithal olmasıyla övünürdü. Made in West Germany yazan mal daha pahalı olur ve bunu hak ettiği sorgusuz kabul edilirdi. Sonra Çin malları çıktı ki ithalin de kötüsü olabileceğini kimi kötü tecrübelerle hepimize öğretti.


Amacım iktisat tarhi dersi vermek olmadığı için günümüze gelelim. Son dönemde hükümetin de desteğiyle rüzgarı arkasına alan yerli ve milli üretim hamlesi iş dünyasını bir yol ayrımına itiyor;


Birinci yol, teşviklerden yararlanmak veya hızlı sempati toplamak için ithal parçaları burada monte edip yerli (!) ürün üretmek (Bilişim sektöründe ise açık kaynaklı yabancı yazılımları alıp üzerine logo koymak). Diğer yol ise orijinal fikirleri, para, emek ve zaman harcayarak ürün haline getirip, bunu hem ülkemizde hem de dünyada pazarlayabilmek.

Hedef yalnızca Türkiye ise ilk yolu seçmek kısa vadede kar sağlamak için yeterli olur. Ancak gerçek bir başarı hikayesi, bu ülkenin kaynaklarıyla, bu ülkenin mühendislerinin aklıyla, bu ülkenin sermayesiyle üretilen değerin, bu ülke ile sınırlı kalmaması. Dışarı açılması. Yani hem yerli hem de global olabilmesi. Çünkü ancak bu sayede global rakipleri ile rekabet edebilir makinelerimiz, yazılımlarımız olabilir.


Moderna Bilişim olarak özellikle ikinci yolu seçen firmalar ile iş birliği yapmaya ve onların ürünlerini müşterilerimize sunmayı tercih ediyoruz. Gerçekten yerli, milli ve global markalar ile çalışıyoruz. Bu sayede hem ülkemize hem de sektörümüze daha faydalı olacağımızı, müşterilerimizin daha mutlu, ticaretimizin uzun soluklu olacağını düşünüyoruz.


Bugün Evreka, dünyanın 40 ülkesinde 100’den fazla şehirde atık yönetiminde tercih ediliyor. Alanında dünyanın önde gelen yazılımlarını üreten Evreka sektörün rotasını belirler bir pozisyona ulaşıyor. Geodi ve Mobidi, İspanya’dan Şili’ye Hindistan’dan Güney Afrika’ya Endonezya’dan Hırvatistan’a dünyanın 20’den farklı ülkesine yayılmış bir bayi ağına sahip. TrendOpeak global markalarca kullanılıyor, Ave dünyaya hizmet veren bir organizasyon yapısı kuruyor.


İş ortaklarımızın başarılarından ve büyümeleriden gurur duyuyor onlarla birlikte büyüyoruz. Türkiye büyüyor!Yerli malı haftanız kutlu olsun...


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page